Przejdź do treści
Strona główna » Najważniejsze zalety transportu morskiego

Najważniejsze zalety transportu morskiego

Jak każdy doskonale wie, transport towaru może być realizowany na wiele różnych sposobów. Oczywiście tym najpopularniejszym jest transport lądowy, czyli samochodami ciężarowymi. Często jednak wybranie go nie jest możliwe, choćby z powodu braku lądowego połączenia z miejscem docelowym. W takim wypadku stosuje się transport lotniczy lub stale bardzo popularny transport morski. Zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się temu ostatniemu, który pomimo tego, że jest najstarszy, nadal ma interesujące zalety.

Czym charakteryzuje się transport morski?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są konkretnie zalety transportu morskiego, przede wszystkim warto się nieco o nim więcej dowiedzieć. Czym się więc taka forma przewożenia towarów charakteryzuje?

Jak się okazuje, jest to jedna z najstarszych metod transportu, która znana jest ludzkości od wieków. Oczywiście dziś używamy o wiele bardziej zaawansowanych statków, a także inaczej nawigujemy, lecz co ciekawe, wiele ze szlaków wytyczony dawniej nadal jest używanych.

Co może być transportowane statkami? Dziś odchodzi się już od przewożenia ludzi, ponieważ można się za ocean dostać znacznie szybciej samolotem. W dalszym jednak ciągu statkami z powodzeniem mogą być przewożone różnego rodzaju towary. Z tego też powodu broker morski w swojej ofercie ma masowce, tankowce, kontenerowce czy też nawet gazowce i chemikaliowce.

Najważniejsze zalety transportu morskiego

Jak więc widać, transport morski umożliwia przewożenie naprawdę wielu zróżnicowanych produktów i towarów. Jakie są natomiast najważniejsze zalety tej formy przewożenia towaru?

Nie da się ukryć, że najważniejszą korzyścią jest w tym wypadku fakt, że statkiem można przewieźć jednorazowo ogromną ilość produktu. Trudno sobie wyobrazić samolot, który byłby w stanie pomieścić w swoim wnętrzu tak wiele węgla czy też kontenerów, które wchodzą na statek. Dzięki temu, że statki są tak duże, a więc i pojemne, w przypadku zamawiania ładunku nie ma praktycznie ograniczeń, jeśli chodzi o masę towaru, jego objętość czy też wielkość. Co więcej, statkiem spokojnie można transportować również towary o nietypowych kształtach.
Jaka jest jeszcze jedna zaleta takiego rodzaju transportowania towaru? Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba o tym, że jest to jeden z najtańszych transportów obecnie dostępnych na rynku. Co prawda, samolotem można dostarczyć daną rzecz o wiele szybciej, lecz wiedzieć trzeba, że koszt wynajęcia samolotu i opłacenie, chociażby jego paliwa, będzie wielokrotnie wyższy.

Na sam koniec trzeba się jeszcze dowiedzieć, że wybierając jako środek transportu statek, właściwie nie istnieje ograniczenie, jeśli chodzi o odległość. Samolotem nie da się przetransportować dużego i ciężkiego towaru na znaczną odległość, natomiast w przypadku statku nie ma z tym żadnego problemu. Oznacza to, że znikają wszelkie bariery i ograniczenia, jeśli chodzi o dostęp do rynków zbytu czy też miejsc, gdzie można zakupić dany produkt.

Czy transport morski ma jakieś minusy?

Jak jednak można się bez trudu domyślić, pomimo naprawdę fantastycznych zalet, transport morski to nie tylko korzyści, lecz także pewne minusy. O czym więc trzeba wiedzieć i jakie są wady takiego rodzaju przewożenia rzeczy?
Jak każdy może bez trudu zauważyć, najważniejszą wadą takiej formy transportowania towarów jest czas. Statki poruszają się naprawdę powoli i przewiezienie towaru z jednego końca świata na drugi może zająć nawet kilkanaście tygodni. Jest to naprawdę duży problem, ponieważ samolotem ten sam dystans da się pokonać w mniej niż 12 godzin.

Co więcej, czas transportu drogą morską jest bardzo mocno uzależniony od pogody. Niekorzystne warunki atmosferyczne jeszcze bardziej mogą wydłużyć czas dostawy. Powoduje to, że trudno jest przewidzieć termin dostępności danego produktu. Co więcej, zła pogoda może doprowadzić do zniszczenia ładunku, a nawet do jego zatopienia.

Na sam koniec wiedzieć również trzeba o tym, że wybierając taką form transportu, tak czy inaczej, liczyć się trzeba z tym, że wymagane będzie zamówienie transportu lądowego. Z portu do miejsca docelowego dany towar musi zostać przewieziony ciężarówką.